» Chata Viktorka - Tipy na výlety v našem okolí:

Pec pod Sněžkou je jedním z nejvýznamnějších horských středisek v Česku. Vděčí za to své poloze mezi nejvyššími krkonošskými vrchy, krásným přírodním sceneriím a vhodným lyžařským terénům, které jsou v létě vhodně k pěší turistice i cykloturistice, při které se lze dostat do nejvyššího cykloturistického bodu v ČR - sedlu Luční hory.

Město je rozseto po horských stráních, ponejvíce je však soustředěno do dvou údolí. Prvním je údolí řeky Úpy, které je zakončeno krásným, ledovcem modelovaným, Obřím dolem. Druhým je údolí Zeleného potoka. V jeho povodí nebylo zalednění tak výrazné, ale přesto se tu dochovalo několik památek na dobu ledovou. Typické jsou strže vlčích jam jihozápadně od Hnědého vrchu.

Pec pod Sněžkou je obklopena celou řadou hor a vrchů. Na severovýchodě leží Růžová hora (1300m), na severu řada tří nejvyšších hor Krkonoš – Sněžka (1602m), Studniční hora (1554m) a Luční hora (1547m). Na západě ohraničuje území města Zadní planina (1423m) a Liščí hora (1363m). Kruh je téměř uzavřen svahy Javoru (1014m), mezi nímž a Růžovou horou protéká řeka Úpa.